en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 

Designing By

 
PreviousNext

Sample Picture 2

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Show Time Kına Organizasyonu

 
 

14. YIL

5517
Ana Sayfa
kına organizasyonları, kina organizasyonlari
kına organizasyonları ve kina organizasyonlari insanların en mutlu anlarını temsil eder.

show time ajans ailesi olarak; kına organizasyonları, kına gecesi fiyatları, kına gecesi organizasyon fiyatları, ekonomik kına organizasyonları, kına organizasyon paketleri, kına organizasyon fiyatları konularında siz değerli müşterilerimize hizmet vermek amacıyla yola cıkmış bulunmaktayız.

İnstagram

Twitter

Facebook

You Tube

 

Galeri

Bir Kına Gecesi Serüveni

Düğün törenleri, pek çok kültürün en önemli parçalarındandır.

Kına gecesi ise, bu törenler arasında yer alan en duygu yüklü törendir. Kına gecelerinin olmazsa olmazları; hüzünlü ezgiler ve ağıtlarlardır. Esas olarak gelin tarafının evinde yapılan kına geceleri, günümüzde bir düğün öncesi eğlence haline getirilip başka mekanlarda yapılsa da, geleneklerin korunduğu bölgelerde eski önemi hala hüküm sürer.

Eski İslam geleneklerinden biri olduğu söylenen kına; askere gidecek olan gence ‘Vatana ve Allah’a kurban olsun’ diye yakılırken, geline yakılan kına farklı anlamlar taşır. Bazı yerlerde kına “Cennet’in sıvası” diye adlandırılır ve sevap sayılır, bazı yerlerde de kına yakılmayan gelinin cennete alınmayacağına inanılır. Fakat Anadolu yöresinin geneline bakıldığında kına aslında bekaretin simgesidir. Ayrıca, yeni çiftleri birbirleriyle sevgili yapmak için de kına yakıldığı söylenmektedir.

     

Bazı yörelerde kınanın koruyucu özelliğinin de olduğu söylenir. Gelinin ve davetlilerin ellerine yakılan kınalar, evliliğin kutsanmasına ve korumasına yardımcı olacağına inanılır. Bazı yörelerde ise gelinin baba evine bir daha aynı şartlarda geri dönmeyeceğini simgelemek için geline kına yakılır.

Kına ORGANİZASYONLARI yapılan uygulamalar aslında aynı olsa da detayları yöreden yöreye değişkenlik gösterir. Düğünden bir gün önce yapılan kına gecesi gelin evinde yapılırken, kınayı damat tarafı getirir. Gelinin başına bir duvak örtülür ve içinde mumlar yanan kına tepsisi, genç kızlar tarafından ağıtlar eşliğinde ortaya getirilir. Kına yakma töreni dualar ile başlar. Gelinin sağ avucunun ortasına kına ve altın konulur ve ipek mendille bağlanır.

     

Kına gecelerinde söylenen ağıtlar, yalnızca kadınlar tarafından söylenir. Geline kına yakılırken söylenen ağıtlarda herhangi bir çalgı olmaz. Kına organizasyonları'nın amacı gelini ağlatmaktır. Eğer gelin ağlamazsa “Kocada gönlü var” diye yorumlanarak ayıplanır.

Kına yakma adetinin kökeninin paganizme dayandığı düşünülür. Çatal Höyük’te bulunan ve MÖ 7000’li yıllardan kalma olduğu söylenen mezarlarda, cesetlerin ellerinde bereket tanrıçasına ait kınadan yapılma süslemeler görülmüştür. Ayrıca yapılan arkeolojik çalışmalarda, eski Mısır firavunlarının el ve ayak parmaklarının mumyalanmadan önce kınayla boyandığını gözlemlenmiştir.

Neden Kına Yakılır ? Kına Gecesi Türküleri Ne Anlatır ?

   Kına gecelerinde hem ağlanır hem de gülünür. Güzel ve ironik bir kutlama olan kına gecelerinin tabiî ki de belirli anlamları vardır. Genelde kadınlar olmak üzere gelinin ve damadın arkadaşları gelerek geline ve damada kına yakarlar .

    Peki bu kına gecelerinin anlamı nedir, neden yapılır ? Kınanın nazardan koruduğuna inanılmaktadır. Eski İslam geleneklerinden bir tanesidir. Ömür boyu aşklarını devam ettirebilmeleri için ve nazardan , tüm kötülüklerden korumak için kına yakılmaktadır. Evlilik farklı bir anlamda kutsanmış sayılmaktadır. Tüm misafirlerin de ellerine yakılır.

    Bir diğer anlamı da adanmışlıktır. Geline kına yakmak eşine hayatını adaması anlamına gelmektedir.

    İlginç ve güzel kokusu olan kınanın sevgiyi ve sohbeti artırdığı düşünülmektedir.Ailedeki kadınları da birbirine yakınlaştırmaktadır. Kına yakılırken söylenen ağıtlar ise gelini ağlatmak için yapılmaktadır. Bir inanışa göre ağlamadığı zaman ‘eşinde gönlü var’ şeklinde yorumlanmaktadır. Geleneksellik bu türkülerde yoğun bir şekilde bulunmaktadır.

Modernize Edilmiş Kına Geceleri

    Modern gelinler geleneksel olan kına gecelerini de modernleştirmektedir. Eskiden günümüze süregelen bu gelenek  şimdilerde güncellenmiş haliyle düğünlerde yerlerini almaktadır. Organizasyonlarda gelinlerin isteklerine göre farklılıklar görülmektedir. Eskiden görücü usulü evlilikler yaygındı. Şimdi ise flört dönemiyle evlilikler büyük ölçüde yaygınlaştı.  Haliyle evlilik gelenekleri de bir bakıma değişime uğradı. Fakat bu organizasyonlar basit bir şekilde yapılmamaktadır. İyi bir organizasyon şirketiyle hem bütçenize uygun hem de mükemmel bir organizasyon yapmış olacaksınız. İlk olarak hangi konseptte yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Zira birçok konsept bulunmaktadır. Örneğin muhteşem yüzyılla yaygınlaşan Osmanlı usulü kına gecesi en çok tercih edilenler arasındadır. Hint kınası modeli ya da hamam usulü de zevkinize göre seçebileceğiniz türlerdendir. Bekarlığa veda gecesi tarzında da kına gecesi yapabilmektesiniz. Tamamen sizin tarzınıza ve zevkinize uygun olarak ekip tarafından profesyonel biçimde yapılmaktadır ve kimse mağdur olmamaktadır.

                           Kına gecelerinde geriye dönüş ; Osmanlı kına konsepti


        Osmanlı saray kınalarından yola çıkılarak oluşturulmuş bir konsepttir. Çoğunlukla kırmızı renk hakimdir. Genelde saray renkleri kullanılır. Zümrüt yeşili, bakır, kahverengi ve altın renkleri geceye hakim olmaktadır. Bu konseptte genellikle tarihi mekanlar tercih edilmektedir. Mekanın dekorasyonu ve kullanılan dekorlar dönemi yansıtmaktadır. Çalınan müzikler de konsepte uygun olarak belirlemektedir. Hatta ikram edilen yiyecek ve içecekler de Osmanlı konsepti içerisindedir. Bakır ürünler, siniler, tepsiler, mumlar, şamdanlar, otağı ,sultan tahtları gibi figürler bulunması gerekmektedir. Yiyecek ve ikram olarak kendinizi seçebileceği seçenekler bulunmaktadır. Açık büfe olması da güzel bir ayrıntı olabilmektedir. Osmanlı şerbeti, bakır içerisinde sunulan türk kahvesi de ayrıca güzellik katabilmektedir. Kostüm olarak muhteşem yüzyıldan esinlenerek oluşturulmuş kostümler, taçlar da geceye ayrı bir güzellik katmaktadır. Müzik olarak canlı bayan fasıl grubunu tercih edebileceğiniz gibi djlerden de faydalanabilmektesiniz. Kendi zevkinize ne uyuyorsa ona göre hareket edilmekte ve muhteşem bir kına gecesi organizasyonu sizleri beklemektedir.


                            Son trendlerden biri  ithal konsept ; Hint kına konsepti

 
          Hint kınası konsepti marjinal fikirlerden en popüler olanıdır. Günümüzde oldukça fazla rağbet gören bu konsept sizlere çok eğlenceli ve renkli bir organizasyon yaşatabilmektedir. Hem hint hem türk kültürünü harmanlayarak ortaya güzel bir eğlence çıkmaktadır. Özellikle sarı, turuncu, mavi ve yeşil gibi capcanlı renklerin hakim olduğu mükemmel bir organizasyon sizleri bekliyor olabilir. Burada gecenin en önemli ve en güzel yanı bayan kınacıların olmasıdır. Misafirlerinize jest yapabileceğiniz hint kınası çalışmasıyla misafirlerinize unutamayacakları bir organizasyon göstermiş olacaksınız. Hint kültürüyle Türk kültürünün harmanlanmasıyla ortaya çıkan bu konseptte çeşitli renkli minderler, yer sofraları, görsel dans şölenleri gibi birçok şekilde geceniz canlanmaktadır. Her mekanda gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

                         Hamam sefası            Kına organizasyonlarını benimsemeyen ve hoşlanmayan gelinler için hamam sefası mükemmel bir seçim olabilmektedir. Otellerin spa merkezleri ve hamamlarda müzik ve çalgı eşliğinde güzel bir organizasyon yapabilmektesiniz. Hem keyfinize bakar hem de kına gecenizi yapmış olursunuz. Genellikle kına organizasyonlarıyla uğraşmak istemeyen gelinlerin tercihidir.


                     Bekarlığa veda gecesi

       
            Genellikle kültürümüzde pek bulunmayan fakat çılgın gelinlerimizin daha çok tercih ettiği bir konsepttir. Parti tadında sadece bekar arkadaşlarla düzenlenen bu eğlence türlü türlü çılgınlıklar yapılarak, son ses müzik ve alkol eşliğinde eğlenilerek yapılmaktadır. Düğünden bir gün önce yapılması yorgunluk ve risk doğurabilir.  

Kına Gecesi Organize Etmek İçin…
 
   Kına gecesi yapmak bazen kişilerin gözünü korkutabilmektedir. Fakat planlı ve düzenli bir şekilde yapılan kına geceleri muhteşem bir şekilde geçmekte ve düğünün tadını misafirlerle beraber çıkarabilmektesiniz.

    İlk olarak yapmanız gereken şey kınayı nerede ve nasıl yapacağınızı planlamaktır. Ayrıca bütçenizi de bilmeniz gerekmektedir. Her bütçeye göre farklı kına organizasyonları bulunmaktadır ve siz bütçenizi bilmezseniz karışıklık oluşabilir. Nasıl bir bütçe ayıracaksınız, nerede ve nasıl yapacaksınız ? Bunları belirlemeniz gerekmektedir. Misafirlere ne ikram edeceğinizi ve nasıl ağırlayacağınızı planlamalısınız.

   Mekan konusuna gelince ,eskiden kız evinde yapılan kına organizasyonları daha sonra gelişerek cafe, restaurant gibi mekanlarda yapılmaya başlandı.  Günümüzde ise yalılarda, otellerde ve kır düğünü tarzında yapılabiliyor. Siz nerede yapmak istiyorsunuz, bunu seçmelisiniz.

    Eğer kına gecesi organizasyonlarından hoşlanmayanlardansanız , evde küçük bir organizasyonla sadece kendi aileniz ve yakınlarınızda samimi ve mini bir organizasyon gerçekleştirebilirsiniz.

    Güzel ve planlı bir organizasyon içinse işi profesyonellerine bırakabilirsiniz. Kına kızları, davullar, dans şölenleri ,kına tahtı, cibinlik gibi birçok şeyi içinde barındıran paketler ekip tarafından kurulmakta ve hazırlanmaktadır. Sizlerde keyfinize bakmaktasınız.

 

 

Güncelleme çalışması yapılmaktadır